Czy server vps jest lepszym rozwiązaniem od hostingu?

Zanim zdecydujemy się na określoną usługę firmy hostingowej musimy najpierw bardzo dobrze wiedzieć na czym polegają poszczególne z nich. W ofercie typowego dostawcy hostingu znajdziemy dzisiaj tak zwane konta współdzielone a także serwer dedykowany oraz server vps – usługi te mogą różnić się nieco ceną w zależności odoferowanych zasobów, niemniej jednak ich zasada działania by jest dokładnie taka sama.

Konto współdzielone vs rozwiązania dedykowane

Dostawcy hostingu mnie oferują nam albo konto na serwerze z którego korzysta oprócz nas także wielu innych jego użytkowników,  albo też dają nam dostęp do serwera z którego będziemy wykorzystali tylko i wyłącznie my. Oczywiście rozwiązanie w którym samodzielnie wykorzystujemy zasoby konkretnej maszyny i jest dużo droższe.

Serwer dedykowany w porównaniu do serwera VPS

W porównaniu z serwerem dedykowanym, server vps  zachowuje się podobnie do konta współdzielonego. Na jednej, bardzo wydajnej maszynia,  uruchamianych jest kilkadziesiąt serwerów wirtualnych. Można dzięki temu stworzyć całkowicie izolowane środowiska, korzystające ze wspólnych zasobów.

Server VPS – czy to jest bezpieczne?

Ponieważ każda wirtualna maszyna funkcjonuje całkowicie niezależnie, daje to większy poziom bezpieczeństwa w porównaniu do kont współdzielonych, . Dostajemy również pełen dostęp do konsoli administracyjnej, dzięki czemu mamy pełną kontrolę nad tym, w jaki sposób funkcjonuje dany serwer oraz jakie oprogramowanie jest na nim zainstalowane. Mamy również nieograniczony wpływ na wszystkie aspekty funkcjonowania danego serwera wirtualnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *